Pielęgnacja kotów długowłosych

Odpowiednia pielęgnacja może zapewnić nie tylko jedwabiste, lśniące futro, ale także pomóc w utrzymaniu zdrowia Twojego kota. Niektóre zabiegi pielęgnacyjne futra powinny być wykonywane codziennie, inne możesz wykonywać przy okazji np. obcinania pazurów, a niektóre tylko w przypadku szczególnej potrzeby.

Musisz jednak pamiętać, że oprócz czynności pielęgnacji bardzo ważna jest odpowiednia dieta wzbogacona suplementami wspomagającymi skórę i futro (takie jak kwasy n-3 i n-6, ekstrakt drożdżowy).

Czesanie – codziennie

To jak często powinieneś czesać długowłosego kota, zależy od wielu czynników: rasy, rodzaju i tekstury futra, wieku oraz stanu zdrowia. W większości przypadków kot długowłosy powinien być czesany codziennie, przykładając uwagę do obszarów powstawania kołtunów.

Jak czesać? Zacznij czesać futro od kryzy i powoli kieruj się w stronę ogona. Szczególną uwagę przyłóż do obszarów, w których najczęściej występują kołtuny: pod ogonem, pod pachami i pod brodą. Koty długowłose możesz czesać z włosem i pod włos – ułatwia to rozczesywanie futra od nasady.

Pielęgnacja kotów długowłosych wymaga inwestycji w odpowiedni sprzęt. Odpowiednie narzędzia do pielęgnacji ułatwiają pracę i zapewniają lepsze rezultaty.

Do codziennej pielęgnacji polecamy:

  • do wyczesania całego kota – szczotki z gęstymi drucikami wygiętymi pod kątem i zakończonymi kulkami,
  • pod koniec czesania użyj miękkiej szczotki do usunięcia luźnych włosów.

Raz w tygodniu (i nie częściej niż 2 razy w tygodniu w okresie linienia) sięgnij po furminator, który usuwa podszerstek i martwe włosy.

Jeśli zaniedbujesz regularne czesanie, to tylko kwestia czasu, nim zaczną pojawiać się kołtuny. Kołtuny są nie tylko brzydkie, ale mogą również stanowić zagrożenie dla zdrowia twojego kota. Pod sfilcowanym futrem skóra może ulec podrażnieniu i infekcjom bakteryjnym. Drobne kołtuny możesz usuwać samodzielnie za pomocą zakończonych półokrągło nożyczek, ale jeśli futro jest bardzo splątane, koniecznie udaj się do groomera.

Kąpiel – tylko, gdy jest potrzebna

Długowłose koty mają tendencję do brudzenia sobie tyłeczka i łapek, ale zazwyczaj wystarczy przetrzeć je mokrą szmatką. Jeśli futro jest naprawdę okropnie zabrudzone, lub jest brudne czymś niebezpiecznym to konieczna jest kąpiel. Kąpiel może okazać się również jedynym wyjściem w przypadku chorób skórnych lub walki z pasożytami. Nie kąp kota zbyt często, ponieważ możesz zniszczyć naturalną warstwę tłuszczową chroniącą skórę i sierść.

Przed kąpielą gruntownie wyczesz swojego kota, a przyspieszy to proces suszenia futerka.

Do kąpieli kota przygotuj:

  • szampon dla kotów – pamiętaj, że kocia skóra ma zupełnie inne pH od ludzkiego, dlatego do kąpieli kotów nigdy nie używamy kosmetyków przeznaczonych dla ludzi
  • 1-2 ręczniki – Lekko ciepłe ręczniki będą najlepsze
  • matę antypoślizgową – mata pomoże utrzymać kotu równowagę i Tobie będzie łatwiej go umyć.

Kąpiel rozpocznij od delikatnego włożenia kota do wanny i postawieniu go na macie antypoślizgowej. Polej lekko ciepłą wodą grzbiet, brzuch i nogi – ale pomiń zupełnie głowę, a następnie rozprowadź spieniony szampon po całym tułowiu. Na koniec dokładnie spłucz, owiń kota w ciepły ręcznik i wyjmij z wanny.

Aby osuszyć futro kota, ugniataj je przez ręcznik, ale nie pocieraj! Jeśli Twój kot nie boi się hałasu, możesz spróbować osuszyć jego futerko zimnym nawiewem z suszarki.

Nie wszystkie koty lubią wodę, dlatego ważne jest, aby jak najwcześniej zacząć uczyć kota kontaktu z wodą. Im wcześniej zaczniesz, tym kocia kąpiel będzie mniej stresującym doświadczeniem dla wszystkich zaangażowanych.

Pielęgnacja łap – przy okazji

Łapki długowłosych kotów są porośnięte długą sierścią, również między palcami. Może i wygląda to śliczne, ale te włosy mogę drażnić kota, a przede wszystkim ograniczają jego przyczepność, co prowadzi do poślizgnięć i kontuzji. Futro wyrastające między palcami należy delikatnie przycinać za pomocą zaokrąglonych nożyczek lub poprosić o pomoc groomera.

Możesz przycinać futerko na łapkach przy okazji obcinania pazurków.

Regularna pielęgnacja

Stwórz rytuał składający się z pieszczot i pielęgnacji. Pielęgnacja musi odbywać się regularnie i być pozytywnym doświadczeniem dla Ciebie i kota.

Bądź łagodny i pamiętaj, żeby nie ciągnąć mocno za kołtuny, nie przyciskać szczotki do skóry, nie lej wodą na głowę, nie krzycz, ani nie karz swojego kota – bez względu na to czy rzeczy idą po Twojej myśli. Jeżeli kot się boi albo go coś zaboli to natychmiast przerwij wykonywaną czynność.

Znajdź ciche i spokojne miejsce, przygotuj ulubione smaczki swojego kociaka i nastrój się pozytywnie. Każdą sesję pielęgnacyjną zakończ pieszczotami, aby kojarzyła się Twojemu kotu z przyjemnością.

autor: Joanna i Apollo z Apollo Fluffy Cat (https://apollofluffycat.com/)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *