Wyprawka dla kota – co kupić?

Kupno i przygotowanie pierwszej wyprawki dla naszego nowego przybysza to nie lada gratka, ale i świetna zabawa. Ja gromadząc swoją, zasypałam pytaniami hodowcę, ale dzięki temu teraz wiem jak doradzić Tobie 🙂 

Zacznijmy od najprzyjemniejszego tematu, czyli jedzenie i picie.

Tutaj z własnego doświadczenia polecam ceramiczne miseczki najlepiej na stojaku, aby kot jedząc, ich nie przesuwał. Karmę mokrą podaję na talerzyku takim jak dla ludzi, zaś wodę również w miseczce ceramicznej. 

Zaletą ceramiki jest to, iż jest cięższa niż inne materiały, trwalsza, nie rysuje się, wygląda estetycznie oraz to, że można myć w zmywarce, co jest również ekologiczne. Jeśli chodzi o rozmiar 0,4-0,5 l będzie na wodę w sam raz, na karmę 0,3-0,4 l. Pamiętaj, aby miseczki myć w ciepłej wodzie lub zmywarce. Z czystego i kociakowi będzie przyjemniej się jadło. 

Wodę można podawać także z fontanny, na rynku jest ich bardzo duży wybór. Wiele kotów woli tę formę, ponieważ woda jest czysta i cały czas świeża, a przede wszystkim płynąca.

Jak już się napiliśmy i zjedliśmy, potrzebujemy toaletę

Kuweta, otwarta lub zamknięta. U nas na początku sprawdzała się świetnie kuweta otwarta, postawiona w ustronnym miejscu tak, aby kotek miał spokój. Zajmuje ona mało miejsca i jest nie droga. Obecnie nadal korzystamy z otwartych kuwet, ale są one schowane w komodzie, dzięki czemu kociaki mają pełną dyskrecję i intymność. A ja niewidoczną kocią toaletę. 

Żwirek, jesteśmy ekologiczni i korzystamy tylko z form roślinnych, najczęściej jest on kukurydziany, który świetnie się zbryla i wyrzucamy tylko to co jest brudne. Jest to forma oszczędna, świetnie pochłania nieprzyjemne zapachy i można go spłukiwać w toalecie. Do żwirku konieczna jest łopatka. 

Pamiętajmy, aby wodę i miseczki z jedzeniem postawić z dala od kuwety oraz miejsca gdzie kotek będzie się bawił i spał. 

Kolejnym tematem jest kocia higiena i pielęgnacja. 

Będziemy potrzebowali nożyczki do obcinania pazurków oraz szczotkę do czesania futerka. Na początek wystarczą nam podstawowe szczotki, dopiero po skończeniu około roku włos kociaka robi się gęstszy i tu przyda się furminator. Świetnie wyczesuje martwy włos. Dzięki czemu Twój kociak nie będzie miał problemów z kulami włosowymi w żołądku, a Ty mniej kociej sierści w mieszkaniu 🙂 

Przechodzimy do strefy snu

Kot średnio potrzebuje od 12 do 20 h snu, drzemek czy po prostu wylegiwania się. Na początek według mnie, nie warto inwestować w legowiska, bo kociaki śpią wszędzie. Na Twoim łóżku, fotelu, dywanie, podłodze, sofie itd. Z czasem możesz o tym pomyśleć. U nas genialnie sprawdzają się filcowe i koszykowe legowiska oraz półki przyczepiane do okna. Koty je wręcz uwielbiają!

Czas na zabawę i inne atrakcje 🙂

Najważniejszy mebel w Twoim domu to… drapak. Dzięki niemu, kot będzie jego drapał, a nie meble. Warto raz zainwestować w droższy, ale dobry i trwały. Przy wyborze zwróć uwagę na wysokość słupków. Dobrze by było, aby jeden z nich miał około metra wysokości, tak aby kot mógł się na nim wyciągnąć. Świetną sprawą jest też domek, hamak, rozeta czy rynienka. Gorąco polecam takie opcje, gdzie dane legowisko można ściągnąć i wyprać. Pamiętaj, aby go postawić w atrakcyjnym miejscu dla kociaka i tam gdzie często będziesz przebywać. 

Co więcej, koty kochają tekturę, kartony, sizal itd. To prawdopodobnie coś co Twój kot polubi od ręki.

A co do samych zabawek sprawdzą się myszki, wędki z piórkami, piłeczki filcowe czy wełniane, ale również zabawki z rzemykami. Baw się razem z kotem, motywuj go do biegania – to buduje więź. 

Ostatnim punktem jest transporter. Jeśli będziesz dużo wyjeżdżać z kotem, warto kupić taki co będzie miał klasyczne drzwiczki oraz opcję otwierania od góry. Plastikowy, zakładany na ramię czy po prostu do ręki. Jeśli ma służyć tylko do podróży np. pieszych do weterynarza to świetnie sprawdzi się torba transportowa. Jest lżejsza i tańsza. 

Z dodatkowych rzeczy, które możemy mieć, ale nie musimy to podkładka pod miseczkę z wodą / fontannę czy talerzyk z mokrą karmą. Są fajne silikonowe, które można myć w zmywarce, a ona chroni naszą podłogę przed zabrudzeniem.

Wycieraczka przed kuwetę, kot wychodząc zazwyczaj na futerku czy łapkach wynosi kilka ziarenek żwirku, wycieraczka wyłapuje tak, że nie roznosi się po mieszkaniu .

Myślę, że na początek tyle wystarczy, a z czasem będziesz wiedzieć co Twój kociak potrzebuję 🙂 

Aby podsumować powyższe rozważania przygotowałam listę. Dzieli się ona na rzeczy potrzebne, te znacznie mniej potrzebne i takie z których zakupem możesz chwilę poczekać.

Zdecydowanie potrzebne:

 • ceramiczne miseczki,
 • kuweta,
 • żwirek,
 • nożyczki do obcinania pazurków,
 • szczotkę do czesania futerka,
 • drapak,
 • kilka zabawek,
 • transporter.

Mniej potrzebne:

 • fontanna do wody,
 • domek,
 • podkładka pod miseczkę z wodą / fontannę czy talerzyk z mokrą karmą,
 • wycieraczka przed kuwetę.

Przydadzą się trochę później:

 • furminator,
 • legowisko.

A Wy co jeszcze dodalibyście do tej listy?

Neo i Mia Polskie Brytyjczyki https://neoimiapolskiebrytyjczyki.blogspot.com/

Emilia Kluzek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *