Kocie problemy – jak sobie z nimi radzić

Koty to cudowne, wyjątkowe i magiczne stworzenia. Potrafią rozbawić do łez. Przychodzą pocieszyć, kiedy jesteśmy zmęczeni i smutni. Pilnują nas podczas choroby i wygrzewają obolałe miejsca. Zadziwiają sprytem i pomysłowością. Czasem jednak poprzez swoje zachowanie wysyłają sygnały, których nie rozumiemy lub które błędnie interpretujemy.

Pewne problemy należą do swoistego kanonu zmartwień kociego opiekuna. W wielu przypadkach rozwiązanie jest bliżej niż myślisz i dzięki kilku zmianom da się wyeliminować problem. Zdarzają się jednak przypadki, w których nie obejdzie się bez pomocy specjalisty, takiego jak behawiorysta lub zoopsycholog. Nie bój się zwrócić o pomoc. Kto pyta nie błądzi. W końcu chodzi o zdrowie i komfort psychiczny twojego kota!

Kot załatwia się poza kuwetą

Pierwsze o czym musisz pamiętać: koty nie są złośliwe. Kot nie jest zdolny do takich emocji. Nie planuje, nie knuje, po prostu nie potrafi myśleć perspektywicznie. Za każdym załatwieniem się poza kuwetą kryje się więc powód. Jedną z najczęstszych przyczyn są problemy z układem moczowym. Musimy udać się jak najszybciej do weterynarza i wykonać badanie moczu oraz badanie krwi. Właściwa diagnoza i leczenie to podstawa. Przebadałeś kota i jest zdrowy? Następnym pytaniem jakie musisz sobie zadać to czy kot jest wykastrowany. Jeśli nie, może być to powodem oznaczania terenu. Kolejną częstą przyczyną unikania kuwety jest stres. Może coś zmieniło się w kociej sytuacji życiowej? Pojawił się inny kot, pies, dziecko? A może robisz remont lub zaszły zmiany w czasie przebywania domowników poza domem? Wszystkie tego typu sytuacje mają ogromne znaczenie dla naszego zwierzaka. Weź pod uwagę jeszcze samą kuwetę. Ile jest kuwet w domu, gdzie stoją, jaki mają kształt? Przeanalizuj też jakiego żwirku używasz. Czy jest przyjemny dla kocich łapek czy pozwala na wygodne kopanie i czy dobrze chłonie wilgoć?

Kot atakuje ręce / nogi 

Polowanie to naturalne kocie zachowanie. Z instynktem nie wygrasz. Kiedy mały słodki kociaczek zaczyna dorastać, często zdarza się, że chodzimy podrapani i pogryzieni. Koty atakują głównie nogi i ręce. Po pierwsze zastanów się w jakim wieku kot trafił pod twoją opiekę. Optymalny wiek to powyżej 12 tygodnia życia. Wcześniejszy czas grozi poważnymi problemami behawioralnymi. Zwróć szczególną uwagę w jaki sposób bawisz się z kotem. Nie rób tego nigdy rękami, ponieważ kot zacznie je kojarzyć z polowaniem na ofiarę. Na rynku jest wiele rodzajów zabawek, wędek czy kopaczy – na nich kot śmiało może „wyżyć się”. Tutaj przechodzimy do tematu zadbania o właściwe wybawienie i zmęczenie naszego zwierzaka. To bardzo ważne. Znudzony kot zaczyna rozrabiać albo popada w apatie. To naszym zadaniem jest zapewnienie mu właściwej stymulacji. Kolejną przyczyną agresji mogą być problemy zdrowotne. Zawsze jeśli coś cię niepokoi udaj się do weterynarza. Oczywiście znaczenie ma również czy kot przeszedł już zabieg kastracji.

Kot nie chce jeść dobrej karmy

Przestawianie kota na nową karmę jest procesem. Do karm słabej jakości dodawane są wzmacniacze smaku i cukry, które uzależniają kota. Przestawiając kota na nową karmę potrzeba czasu i samozaparcia. Umożliwia to na zaakceptowanie przez niego nowej karmy pod względem smaku oraz pozwala uniknąć rewolucji żołądkowych. Na początek mieszamy starą karmę z nową. Proporcje powinny wyglądać mniej więcej tak: pierwsze 5-6 dni podajemy do 20% nowej karmy i 80% starej, po tym czasie mieszamy karmy 50 % na 50%, po kolejnych kilku dniach obserwując kota dajemy już 80% nowej karmy i 20% starej. W finalnym etapie kot dostaje wyłącznie nową karmę. Cały proces może przebiegać w zależności od potrzeb kota od 2 do kilkunastu tygodni. Warto pomyśleć nad dosmaczaniem nowej karmy. Możesz wykorzystać do tego ulubiony przysmak, sosiki, smalec gęsi lub kaczy albo olej z łososia. I nie zapomnij o dużej dawce zaparcia i samokontroli.

Kot niszczy meble i domowe sprzęty

Najważniejsze o czym musisz pamiętać: drapanie leży w kociej naturze i jest zupełnie normalne. Pozwala naszemu tygrysowi na rozciągnięcie się, rozładowanie stresu oraz pozbycie się martwych łusek z paznokcia. Kot to zwierzę terytorialne. Potrzebuje oznaczać dom i zostawiać swój zapach. Musimy mu więc zapewnić miejsca w których może to robić. Podstawową sprawą jest wybór drapaka. Koty mają różne preferencje i to je przede wszystkim musimy brać pod uwagę. Drapaki pionowe lub poziome, z sizalu lub kartonu, wyższe, niższe. Rynek drapaków jest bardzo bogaty i na pewno znajdziesz coś odpowiedniego. Kolejną ważną kwestią jest lokalizacja drapaka. Powinien stać w atrakcyjnym dla kota miejscu, najlepiej w pokoju w którym kot przebywa wraz z domownikami. Najlepszą opcją jest rozstawienie różnych typów drapaków w różnych częściach domu. Kupiłeś nowy drapak i kot z niego nie korzysta? Musisz go do tego zachęcić. Jeśli Twój kot upodobał sobie jakiś mebel spróbuj go zakryć lub zasłonić, a jeśli nie ma takiej możliwości zabezpieczyć dwustronną taśmą klejącą. W tym czasie popsikaj nowy drapak kocimiętką, połóż na niego ulubione zabawki lub smakołyki oraz… spróbuj go sam trochę podrapać ?

Kotuszkowo http://kotuszkowo.pl/

Berenika Niesłuchowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *